علت روشن نشدن شعله گاز چیست؟ + راه حل

علت روشن نشدن شعله گاز چیست؟ + راه حل

 

علت روشن نشدن شعله گاز چیست؟ + راه حل

علت روشن نشدن شعله گاز چیست؟ اجاق گاز به عنوان یک وسیله ضروری برای پخت و پز غذا، باید همواره در شرایط سالم و کاربردی قرار داشته باشد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که شعله گاز روشن نمی‌شود یا شعله گاز بسیار کم است. دلایل متعددی وجود دارند که می‌توانند این اتفاقات را توجیه کنند.

مثلاً این مشکلات می‌توانند به دلیل جابه‌جایی الکترود جرقه‌زن یا کثیف بودن شعله‌های گاز باشند و حتی در صورت وجود گاز، ممکن است شعله روشن نشود. یا حتی ممکن است فقط یکی از شعله‌ها کار نکند و روشن نشود. برای رفع این مشکلات، می‌توانید چندین راهکار ساده را امتحان کنید. در ادامه به …. علت متداول روشن نشدن شعله گاز اشاره می‌کنیم. در صورتیکه مشکل روشن نشدن شعله گاز رفع نشد می‌توانید از تعمیر اجاق گاز در مشهد کمک بگیرید.

 

دلایل روشن نشدن شعله گاز

استفاده روزانه از اجاق گاز نشان از اهمیت این وسیله در زندگی روزمره دارد. دلایل روشن نشدن شعله گاز، متعدد است که می‌تواند باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه شود. با شناخت علل احتمالی و اقدامات لازم برای رفع این مشکل، می‌توانید مشکلات روشن نشدن شعله گاز را برطرف کنید.

رسوب چربی و باقی ماندن غذا در سرشعله

یکی از علل عدم روشن شدن شعله گاز، وجود رسوبات چربی است. و یا حتی ممکن است به جای شعله‌های آبی، شعله‌های نارنجی و زرد را مشاهده ‌کنید که نشان می‌دهد چربی‌ها و تکه‌های مواد غذایی در پایه شعله جمع شده و جریان گاز را مسدود کرده‌اند.

در صورتی که چربی‌ها و باقی ماندن موادغذایی درون محفظه یا سرشعله باقی‌مانده باشند، هر چقدر که فندک را بزنید، شعله روشن نمی‌شود. این بدان دلیل است که رسوب چربی‌ها در رنده مشعل، جلوی خروج گاز را می‌گیرند.

بهترین راه برای پاکسازی رسوبات چربی درون محفظه مشعل یا سرشعله، استفاده از مواد مخصوص چربی زدا و آب است. ابتدا، توری روی شعله معیوب را بردارید و سپس کلاهک آن را برداشته و با پایه شعله همین کار را انجام دهید. از یک دستمال نم و تمیز برای تمیز کردن و از بین بردن لکه‌های چربی و بقایای غذا استفاده کنید. سپس، پایه شعله را برداشته یک مسواک با مواد شوینده یا سرکه آن را تمیز کنید.اما به خاطر داشته باشید که از مواد شوینده اسیدی و بسیار قوی جهت پاکسازی شمعک‌ها و میله‌ها استفاده نکنید.

 

مشکل ترموکوپل

ترموکوپل یک عنصر مهم در انواع گازهای رومیزی و فردار است که نقش بسیار حیاتی در ایمنی و عملکرد صحیح اجاق دارد. وظیفه ترموکوپل، تولید جریان الکتریکی است که در صورت وجود شعله، به اجاق گاز اجازه می‌دهد روشن بماند و از ترکیدن گاز جلوگیری می‌کند. ترموکوپل به عنوان یکی از قطعات بسیار حیاتی در اجاق گاز شناخته می‌شود که در پیشگیری از حوادث و ایجاد هشدارهای ایمنی تأثیرگذار است.

هنگامی که ترموکوپل خراب است، ممکن است اجاق گاز پس از روشن شدن در مدت زمان کوتاهی خاموش شود. در این حالت، اگر پیچ یا ولوم دستگاه را رها کنید، شعله نیز خاموش می‌شود.

برای رفع این مشکل و جلوگیری از روشن نشدن شعله گاز، بهتر است از تعمیر اجاق گاز رومیزی در مشهد برای تعمیر ترموکوپل اجاق گاز مشاوره و درخواست کمک کنید. تعمیر ترموکوپل به دقت و تخصص نیاز دارد و باید توسط فرد ماهری انجام شود تا اطمینان حاصل شود که اجاق گاز به درستی و با ایمنی کامل کار می‌کند.

 

خراب شدن ولوم گاز

در صورتی که ولوم یا پیچ اجاق گاز دچار خرابی شوند و در حین چرخش گیر کنند و یا ولوم شکسته باشد، این مشکل می‌تواند باعث عدم روشن شدن شعله گاز گردد. برای حل این مشکل، نیاز است ولوم یا پیچ را تعویض یا تعمیر کنید.

بوبین نیز یک قطعه مهم است که در کنار ترموکوپل قرار دارد و جریان الکترونیکی را به آن منتقل می‌کند. در صورت خرابی بوبین، ترموکوپل نمی‌تواند جریان الکتریسیته را به بوبین منتقل کند و این موضوع باعث می‌شود که شعله‌ها خاموش شوند. برای رفع این مشکل، نیاز به تعمیر یا تعویض بوبین است.

علت روشن نشدن فندک اجاق گاز، بررسی 8 دلیل رایج | تعمیرآنلاین

خراب شدن فندک گاز

روشن نشدن شعله گاز یا شعله ضعیف ممکن است به دلیل خرابی یا عدم عملکرد صحیح فندک باشد. این موضوع به خصوص در اجاق گازهای جدید با فندک‌های اتوماتیک معمولاً پیش می‌آید و باعث می‌شود که جرقه ایجاد نشود و شعله اجاق گاز روشن نشود.

برای بررسی خرابی فندک، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید ابتدا الکترودهای جرقه‌زن را با دقت بررسی کنید. ببینید که تمیز و در سر جای خود هستند یا نه. اگر فندک باز هم به درستی کار نمی‌کند، باید اتصالات و سیم‌های داخلی آن را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ خرابی یا قطعی در این بخش‌ها وجود ندارد.

اجاق‌ گازها معمولاً دو نوع فندک دارند؛ فندک اتوماتیک و فندک غیراتوماتیک. در فندک اتوماتیک، با فشردن ولوم گاز، جرقه‌زنی به صورت خودکار انجام می‌شود و در فندک غیراتوماتیک، باید همزمان با فشردن ولوم، دکمه فندک را نیز فشار دهید تا جرقه ایجاد شود.

اگر تشخیص دادید که هر یک از اجزای مرتبط با فندک خراب هستند یا نقصی دارند، بهتر است به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید تا مشکل را برطرف کنند.

 پیشنهاد مشهد گاز : تعمیر اجاق گاز های قدیمی 

جابه‌جایی الکترود‌های جرقه زن

در بعضی مواقع، علت روشن نشدن شعله گاز، می‌تواند جابه‌جایی غیرصحیح الکترودهای جرقه‌زن باشد. اگر الکترودها به درستی در جای خود قرار نگرفته و جابجا شده باشند و یا فاصله‌ی صحیح با شعله نداشته باشند، شعله روشن نمی‌شود. پیش از هر کاری، اطمینان حاصل کنید که الکترودها خنک شده و ایمن هستند. سپس می‌توانید مشعل‌ها را خارج کرده و الکترودها را بصورت دستی تنظیم کنید. اگر هنوز مشکل وجود دارد، بهتر است صبر کنید و قطعات داخلی اجاق گاز را لمس نکنید چون ممکن است خطرناک باشد. برای تعمیر الکترودهای جرقه‌زن، بهتر است یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

 

جابجاشدن یا مرطوب بودن سر شعله

گاهی عدم عملکرد صحیح بخش جرقه‌زن اجاق گاز ناشی از گرفتگی یا خرابی آن نیست و برخی اوقات، مشکلات ساده‌تری نیز می‌توانند باعث عدم روشن شدن شعله شوند. قبل از اینکه به دنبال کمک تعمیرکار برای حل مشکل روشن نشدن شعله گاز باشید، وضعیت سرپوش و سرشعله را بررسی کنید. سرپوش شعله باید به درستی در جای خود قرار گیرد تا بتواند شعله را روشن کند. اگر سرشعله به درستی در محل نباشد، شما با یک شعله‌ی ضعیف مواجه خواهید شد. برای حل این مشکل، ابتدا شعله را خاموش کرده و صبر کنید تا سرشعله سرد شود، سپس سرشعله را در محل صحیح قرار دهید.

همچنین معمولاً پس از شستشوی سرشعله‌ها و تمیزکاری اجاق گاز این اتفاق می‌افتد. می‌توانید از یک دستمال خشک برای رفع رطوبت سرشعله‌ها استفاده کنید. زمانیکه سرشعله‌ها مرطوب باشد، شعله به نحو مناسبی پخش نمی‌شود و این موضوع باعث عدم عملکرد صحیح گاز می‌گردد.

 

نشتی شلنگ گاز

بررسی معایب و خطرات احتمالی نشت گاز و عدم روشن شدن شعله گاز بسیار مهم و ضروری است چراکه این نشتی می‌تواند به یک وضعیت خطرناک و حتی آتش‌سوزی منجر شود.. وجود نشت گاز در شلنگ مخصوص گاز می‌تواند باعث روشن نشدن شعله گاز شود. برای چک کردن نشتی، از کف صابون استفاده می‌توان استفاده نمود که می‌تواند نشتی را نشان دهد.

برای برطرف کردن این مشکل، در وهله اول شیر اصلی گاز را که به اجاق گاز متصل است، ببندید تا ورود گاز به اجاق گاز قطع شود. سپس شلنگ گاز را تعویض نمایید. پس از تست نشتی مجدد، از بست‌های با کیفیت و اصولی استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ نقطه‌ی نشتی وجود ندارد.

 

 مشکل تایمر اجاق گاز

در صورتی که اجاق گاز شما مجهز به تایمر است و امکان تنظیم زمان خاموش شدن شعله‌ها را دارید، ممکن است مشکل به دلیل این قطعه باشد. این تایمر می‌تواند دلیل اصلی عدم اشتعال شعله‌ها باشد. در برخی موارد، اتفاق می‌افتد که تایمر به درستی تنظیم نشده باشد و در نتیجه گاز به طور خودکار خاموش می‌شود. همچنین، این ممکن است به دلیل خرابی تایمر باشد و تنظیم‌های مورد نظر را اجرا نکند.

برای بررسی این مورد، می‌توانید تایمر را در زمان‌های مختلف تنظیم و تست کنید تا متوجه شوید آیا تنظیمات به درستی عمل می‌کند یا خیر. اگر تایمر به درستی عمل نمی‌کند یا شعله‌ها به طور ناگهانی خاموش می‌شوند، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض تایمر داشته باشید. در این صورت، مشاوره با تعمیرکاران متخصص می‌تواند به حل مشکل کمک کند.

 

سخن پایانی

در دنیای امروزی، اجاق گاز یک وسیله ضروری است که بدون آن زندگی سخت و دشوار می‌شود. مشکلات مختلفی ممکن است باعث خرابی و عدم روشن شدن شعله گاز شوند. در این مقاله، دلایل احتمالی عدم روشن شدن شعله گاز را بررسی نمودیم. مشکلات در هر یک از قطعات اجاق گاز ممکن است باعث عدم اشتعال شعله گاز شود. در صورت وقوع خطا، باید مشکلات را به ترتیب بررسی و در صورت لزوم، قطعات خراب را جایگزین کنید. اگر نیاز به تعمیرات پیشرفته بود، بهتر است به تعمیرکاران ماهر در زمینه‌ی تعمیرات اجاق گاز مراجعه کنید.

پست قبلی

نظر بدهید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

X