علت صدا دادن شعله اجاق گاز چیست؟

علت صدا دادن شعله اجاق گاز چیست؟

علت صدا دادن شعله اجاق گاز چیست؟

علت صدا دادن شعله اجاق گاز چیست؟ چرا گاهی اوقات هنگام استفاده از اجاق گازها شعله‌ های آن ایجاد صدا می‌ کنند؟ صدا دادن اجاق گاز از جمله مشکلات رایجی است که آزار دهنده است و دلایل متعددی برای ایجاد آن وجود دارد.

از جمله دلایل رایجی که ممکن است موجب صدا دادن شعله اجاق گاز شود، نسبت زیاد هوا به گاز می‌ باشد، در این حالت صدای شبیه به وزش باد را از شعله می‌ شنوید که برای برطرف کردن آن باید قسمت صفحه مخلوط کن که به اجاق اتصال دارد را ببندید. البته این مورد تنها دلیل صدا دادن شعله اجاق گاز نیست و این مشکل دلایل متعددی می تواند داشته باشد که در این مقاله به بررسی این دلایل می‌ پردازیم.

اگر هنگام استفاده کردن از اجاق گاز خود متوجه صداهایی در آن شدید، یعنی این که اجاق گاز شما دچار مشکل شده است و این مشکل می‌ تواند دلایل متعددی داشته باشد. پس سعی کنید این مشکل را جدی بگیرید تا در پی آن مشکلات دیگری برای اجاق گازتان به وجود نیاید، اما به طور کلی برای برطرف کردن چنین مشکلاتی موارد و دلایل رایج زیر را بررسی کنید:

خرابی و عدم کار کردن فن خنک کننده

یکی از قطعات کاربردی در انواع اجاق گازها فن خنک کننده است، وظیفه این فن خنک کردن خودکار اجاق گاز پس از اتمام کار با آن می‌ باشد. گاهی مواقع فن کثیف یا خراب می‌ شود و قسمت‌ ها و اجزای داخلی آن ممکن است چربی‌ های حاصل از آشپزی را به خود جذب کنند، به همین دلیل اجاق گاز شما ایجاد صدا می‌ کند.

برای برطرف کردن چنین مشکلی از دو راه زیر اقدام کنید:

  1. فن و کلیه اجزای آن را با استفاده از مواد شوینده و جرم‌ گیرها پاک کنید.
  2. اگر نتوانستید خودتان تعمیر و تمیز کردن فن را انجام دهید، در این کار حالت از یک تعمیرکار ماهر جهت تعویض فن کمک بگیرید.

کثیف شدن و از بین رفتن پروانه فن

یکی دیگر از قطعات مهم در انواع فر اجاق گاز پروانه فن است. این قطعه در هنگام آشپزی کردن و پختن غذا در داخل فر گرما را به صورت یکنواخت در همه فضای فر پخش می‌ کند تا غذا به صورت یک دست پخته شود.

گاهی اوقات پروانه فن کثیف یا هرز می‌ شود، به این ترتیب ایجاد صدا در اجاق گاز می‌ کند. از دلایلی که می تواند موجب این مشکل شود، موارد زیر هستند:

  1. جرم گرفتن و کثیف بودن پروانه فن
  2. پیچ خوردگی یا آسیب دیدگی تیغه فن

برای برطرف کردن چنین مشکلاتی نیز دو راه حل اساسی وجود دارد که عبارتند از:

  • ابتدا سعی کنید با استفاده از مواد شوینده و جرم‌ گیرها پروانه فن را تمیز و جرم‌ گیری کنید.
  • اگر پروانه فن هرز شده است، در این حالت بهترین راه تعویض کردن آن می‌ باشد که جهت این کار باید از تعمیرکاران اجاق گاز کمک بگیرید.

 پیشنهاد مشهد گاز : بررسی علل خرابی اجاق گاز 

جمع شدن باقی مانده مواد غذایی و چربی‌ ها

وقتی که مواد غذایی و ذرات چربی بر روی اجاق گاز باقی بمانند، هنگام روشن بودن اجاق گاز ایجاد صدا خواهند کرد، علاوه بر آن که حتی ممکن است بوی نامطبویی نیز به وجود بیاورند که خوشایند نیست و لذت آشپزی کردن را از شما خواهد گرفت، یعنی چربی‌ ها و ذرات غذا مسیر شعله را مسدود می‌ کنند و علاوه بر صدا بو و دود ناخوشایندی نیز در نتیجه آن ایجاد خواهد شد. حتی گاهی ممکن است شعله به علت چنین مشکلی کم شود، چون مواد غذایی انباشته شده مسیر شعله را مسدود می‌ کنند.

برای برطرف کردن چنین مشکلی پیشنهاد می‌ کنیم پس از هر بار آشپزی کردن شعله‌ های اجاق گاز را به خوبی تمیز کنید. اما بهتر است که قسمت‌ هایی مانند دستگیره‌ ها، چدن‌ ها، صفحه اجاق گاز و غیره را از یک دیگر جدا کرده و تمامی بخش‌ های اجاق گاز را با مواد شوینده تمیز کنید. حتی می‌ توانید از مخلوط آب و سرکه نیز برای تمیز کردن چدن‌ ها استفاده کنید. از جوش شیرین نیز می‌ توانید در کنار سرکه برای برطرف کردن این مشکل استفاده کنید.

عدم تعادل بین نسبت هوا به گاز

مورد دیگری که می‌ تواند هنگام روشن بودن اجاق گاز در شعله‌ های آن ایجاد صدا کند، عدم تعادل بین نسبت هوا به گاز می‌ باشد. این مشکل نشان دهنده تنظیم صحیح اجاق گاز است و در واقع از اصلی‌ ترین دلایلی است که اجاق گازها هنگام روشن بودن صدا می‌ کنند.

چون در حالت طبیعی وقتی مقدار گاز و هوا به اندازه با یک دیگر مخلوط شوند، موجب می‌ شود که شعله یکدست بسوزد و هیچ گونه سر و صدایی ایجاد نکند، اما گاهی این تنظیمبهم می‌ خورد و هوا رسانی به شعله‌ ها کم یا زیاد می‌ شود، بنابراین صداهای ناخوشایندی از شعله به گوش می‌ رسد. در شعله‌ هایی که نسبت هوا و گاز با یک دیگر تنظیم نباشد، دو مشکل زیر به وجود می‌ آید:

شعله صدایی همانند صدای وزش باد ایجاد خواهد کرد، شعله‌ ای که چنین مشکلی دارد، یک دست نیست و به رنگ زرد می‌ سوزد.

جهت برطرف کردن این مشکل نیز می‌ توانید از اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای اجاق گاز کمک بگیرید. در این حالت باید صفحه مخلوط کنی که به قسمت اجاق اتصال پیدا کرده است را کمی ببندید، یعنی اگر میزان این دریچه را کم کنید، مقدار هوایی که از آن خارج می‌ شود کاهش پیدا کرده و صدای شعله‌ های اجاق گاز از بین می‌ رود.

در اجاق گازهای قدیمی‌ تر مهره تنظیم کننده گاز را بپیچانید، در این حالت میزان هوای شعله کم می‌ شود و مشکل آن برطرف خواهد شد یا می‌ توانید شاتر هوای اجاق گاز را نیز با دقت بررسی کنید.

 خدمات مشهد گاز :تعمیر اجاق گاز قدیمی

اما در صورتی که موفق به برطرف کردن مشکل نشدید، با مراجعه به تعمیرکاران حرفه‌ ای اجاق گاز مشکل را حل کنید. در این حالت اگر صفحه مخلوط کن دچار پوسیدگی و خرابی شده باشد تعمیرکاران آن را برای شما تعویض کرده و به راحتی مشکل صدا دادن اجاق گاز برطرف می‌ شود.

پست قبلی
پست جدیدتر

نظر بدهید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

X