چه علائمی نشان می‌ دهد که اجاق گاز به تعمیرات نیاز دارد؟

چه زمانی اجاق گاز به تعمیرات نیاز دارد؟ اجاق گازها از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین وسایل در آشپزخانه‌ ها هستند که به طور روزانه و مکرر مورد استفاده قرار می‌ گیرند و در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی و فناوری روز دنیا بر روی این وسیله پرکاربرد نیز تاثیرگذار بوده و انواع مختلف اجاق گازها در طرح‌ ها، مدل‌ ها و سایزهای مختلف را می‌ توانیم در بازار ببینیم.

گاهی نیز این وسیله پرکاربرد و مهم در قسمت‌ های مختلف دچار خرابی می‌ شود و نیاز به تعمیر پیدا می‌ کند. حال ممکن است با این سوال مواجه شوید که چه علائمی نشان می‌ دهد که اجاق گاز به تعمیرات نیاز دارد. در این مقاله پاسخ این سوال مهم در خصوص تعمیرات اجاق گاز را بررسی می‌ کنیم

چه علائمی نشان می‌ دهد که اجاق گاز به تعمیرات نیاز دارد؟

با وجودی که برخی از نقص‌ ها و خرابی‌ های جزئی در اجاق گازها را می‌ توان نادیده گرفت و این عیوب هیچ گونه مشکلی برای ما ایجاد نمی‌ کنند، اما اگر با موارد زیر در اجاق گاز خود مواجه شدید، به این معنا است که اجاق گاز شما به تعمیرات نیاز دارد:

تعمیر اجاق گاز

 

 پیشنهاد مشهد گاز : بررسی علل خرابی اجاق گاز 

نشتی گاز

از رایج‌ ترین مشکلات و البته خطرناک‌ ترین آن ها که در اجاق گازها به وجود می‌ آید، نشتی گاز است که باید در اسرع وقت جهت حل و برطرف کردن آن اقدام کنید. این مشکل گاهی به شل شدن بست‌ ها و یا پارگی شلنگ در قسمت اتصال شیلنگ به گاز مربوط می‌ شود، بنابراین جهت برطرف کردن آن باید کلیه اتصالات و بست‌ ها را بررسی کنیم.

اگر نتوانستید محل نشتی را پیدا کنید، در این حالت یک اسفنج را به کف آغشته کرده و مسیر اتصال شیلنگ به اجاق گاز را به این شکل بررسی کنید. در هر قسمتی که حباب ایجاد شود، همان قسمت نشتی دارد.

اگر شیلنگ دچار پارگی یا پوسیدگی شده باشد، باید آن را تعویض کنید و اگر مشکل از قسمت بست باشد، باید آن ها را سفت کرده و در صورت پوسیدگی آن را بست‌ های مناسب دیگر جایگزین کنید.

ایجاد دود در شعله‌ ها اجاق گاز

گاهی اوقات وقتی ظرفی را بر روی شعله گاز قرار می‌ دهیم، متوجه می‌ شویم که سیاه دودی شده است. دلایل متعددی برای چنین مشکلی وجود دارد. اگر اجاق گازتان را تازه خریداری کرده‌ اید و با چنین مشکلی مواجه شدید، نگران نباشید چون این دود حاصل روغنی است که در تولید عایق اجاق گاز به کار رفته است، اما اگر اجاق گازتان تازه نیست و شاهد دود کردن شعله آن بودید، احتمالاً به علت سوختن مواد غذایی و چربی‌ هایی است که بر روی شعله ریخته است. برای این کار تنها کافی است که شعله‌ ها را با دقت تمیز کنید.

تغییر رنگ شعله‌ ها

در حالت عادی یک اجاق گاز سالم دارای شعله‌ های آبی در اطراف و شعله‌ های سبز مایل به آبی در قسمت وسط می باشد. اگر گاهی تغییر رنگ در شعله را دیدید و متوجه شدید که شعله اجاق گاز شما به رنگ زرد یا نارنجی است، به آن معنا است که مقدار گاز و هوایی که وارد اجاق گاز می‌ شود، تنظیم نیست.

برای برطرف کردن چنین مشکلی حتماً باید از یک تعمیرکار ماهر و حرفه‌ ای کمک بگیرید، اما گاهی نیز ممکن است چربی و یا دیگر مواد غذایی بر روی شعله ریخته باشد و چنین مشکل را به وجود آورده باشد. در این حالت می‌ توانید شعله‌ ها را تمیز کرده و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

نامرتب بودن ارتفاع شعله گاز

در یک اجاق گاز سالم شعله‌ ها ارتفاع مشخص و معینی دارند، اما گاهی اوقات متوجه می‌ شویم که این ارتفاع کم تر یا بیش تر از حد معمولی خودش است. گاهی نیز مشعل ها روشن نمی‌ شوند.

برای برطرف کردن چنین مشکلاتی ابتدا باید اتصال جریان گاز را چک کنیم، چون ممکن است گاز محل زندگی ما قطع شده باشد، اگر چنین مشکلی وجود نداشت، این بار باید فندک و نازل اجاق گاز را بررسی کنیم، چون ممکن است نازل مسدود شده و امکان عبور جریان گاز از آن وجود نداشته باشد یا فندک فاقد جریان الکتریکی باشد که در این حالت باید نازل و فندک را تعویض کرد.

 خدمات مشهد گاز :تعمیر اجاق گاز قدیمی

ایجاد برق گرفتگی در بدنه اجاق گاز

اگر بدنه اجاق گاز خود را لمس کردید و احساس برق گرفتگی داشتید، باید در اسرع فرد وقت نسبت به برطرف کردن چنین مشکلی اقدام کنید، چون جزو خرابی‌ ها و عیوب بسیار خطرناک اجاق گازها محسوب می‌ شود. به وجود آمدن چنین مشکلی نیز ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، مثلاً ممکن است سیم‌ ها از محل اتصال خودشان جدا شده باشند، سیم‌ های داخلی لخت شده باشند، آب به درون گاز نفوذ کرده باشد، سیم‌ های درون اجاق گاز آب شده باشند و…

به بیانی وجود برق گرفتگی در قسمت بدنه اجاق گازها به سیستم برق رسانی آن ارتباط دارد که البته برطرف کردن چنین مشکلی نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد، چون در صورت عدم توانایی و آگاهی به نحوه برطرف کردن آن ممکن است خطرات جانی برای افراد در پی داشته باشد.

ایجاد وزوز و صدا در شعله‌ ها

برای روشن شدن شعله‌ ها نیاز به ترکیب هوا و گاز است که هر کدام از این دو مورد باید به مقدار مشخص و معینی با یک دیگر ترکیب شوند، اما گاهی این مقدار دچار تغییر شده و میزان آن ها به اندازه نیست. این موضوع موجب خواهد شد که شعله اجاق گاز روشن نشود یا این که ارتفاع آن کم تر یا بیش تر از حد معمول باشد، گاهی مواقع نیز باعث وزوز و ایجاد صدا در شعله خواهد شد.

برای برطرف کردن این مشکل باید میزان گاز و هوای ورودی را بررسی کنید. این مشکل در اجاق گازهای قدیمی سخت تر است، شما می‌ توانید صفحه رویی آن را باز کرده و محفظه مخلوط کن گاز و هوا را چک کنید. در اجاق گازهای جدید معمولاً چنین مشکلی برای تنظیم گاز و هوا وجود ندارد، چون فاصله‌ ای که بین قطر نازل و لوله رابط وجود دارد به گونه‌ ای تنظیم شده است که گاز و هوا را با مقدار مناسب و معینی ترکیب می‌ کند. اما اگر در این نوع اجاق گازها با مشکلات ذکر شده در بالا مواجه شدید، حتماً برای رفع آن از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

خرابی فندک

از مشکلات رایج و معمولی که در اجاق گازها به وجود می‌ آید، خرابی و عدم جرقه زدن فندک است. از فندک جهت ایجاد احتراق در اجاق گازها استفاده می‌ کنند، حال اگر این قسمت دچار خرابی شود، جرقه تولید نشده و در نهایت نیز مشعل گاز روشن نمی‌ شود.

خرابی فندک و عدم جرقه زدن آن به مسیر برق‌ رسانی اجاق گاز مربوط می‌ شود، گاهی نیز ممکن است فندک شکسته باشد. برای رفع چنین مشکلی باید سیستم برق رسانی بررسی شود، بنابراین اگر مهارت کافی برای این کار ندارید، هرگز خودتان اقدام نکنید، چون ممکن است با خطرات برق گرفتگی مواجه شوید.

ناپایداری دمای تنظیم شده فرها

یک مشکل رایج که در فر گازها وجود دارد، این است که وقتی دمای آن را بر روی درجه خاصی تنظیم می‌ کنیم، این تنظیم ناپایدار است. بنابراین این مشکل موجب می‌ شود که در زمان مشخص شده غذا نپزد، چنین مشکلی به خرابی حسگر دما مربوط می‌ شود.

اما قبل از آن که اقدام به تعویض حسگر کنید، مطمئن شوید که این حسگر در تماس با دیواره‌ های اجاق نیست. چون اگر چنین مشکلی وجود داشته باشد، موجب می‌ شود حسگر دمای دقیق را احساس نکند. زمانی که تعویض حسگر را نیز انجام دادید، اگر هم چنان مشکل وجود داشت در این حالت باید فر را کالیبره کنید.

پست جدیدتر

نظر بدهید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

X